Discord Adresimize Katılın
Discord Adresimize Katılın
Sayfamızın Sponsoru CAPE DAVIS'e Teşekkürler

• 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Eski YGS-LYS puanıyla üniversite tercihi
Herkese selamlar dostlar. Ben Trabzon Avrasya üniversitesinde okuyorum. 6. seneme girmekteyim. 2 sene uzattım anlayacağınız. KYK 4+1 yıl hak tanıyordu. Haliyle kaydım silindi. Fakat yurtta kalmaya ihtiyacım var. Bu sebepten dolayı Trabzon KTÜ üniversitesinden 2 yıllık veya 4 yıllık bir bölüme girip, tekrar yurt başvurusu yapmak istiyorum. Yeni sistem o kadar değişmiş ki, aklım bulandı. Sorum şudur. Eski YGS-LYS (MF1-MF2-MF3-MF4-YGS1-YGS2-YGS3-YGS4-YGS5-YGS6) puanımla nasıl giriş yapabilirim? Yeni sistemde SAY ve TYT olarak geçiyormuş. Puanlar yada sıralamalar arası nasıl bir hesap yapılıyor? Şimdiden teşekkür ediyorum.
Bul
Alıntı
Mevcut bölümünüzda 6. Yıla girceksiniz fakat yeniden bölüme nasıl başvurcaksınız. Mevcut bölümünüzü iptal etmeniz gerekir. Yoksa anlatmak istediğiniz bölümü bırakıp yeniden mi başka bir bölüme başlayacaksınız. KYK böyle bir durumda izin verir mi bilemiyorum. Diğer sorunuzun cevabı MF1 MF2 Dediğimiz puan türleri sayısal olarak birleştirildi. Merkezi yatay geçiş gibi bir durum düşünüyorsanız bakmanız gereken girdiğiniz yılın puanları. Yöksis sisteminden bunlara ulaşabilirsiniz.

Signature
Alıntı
Yok bölümü bırakmıyorum. 2. üniversite gibi düşünün, 2 bölüm aynı anda okuma. Yatay geçişte değil yani. Bulunduğum bölümde 6. yılımsa, yeni bölümde 1. yılım olacak. Araştırıyorum fakat internet çöp bilgi yada güncel olmayan bilgilerle dolu bu sebepten sormak istedim
Bul
Alıntı
Çap veya yandal yapmadan aynı anda 2 örgün bölüme giriş yapamazsın bence. Biri uzaktan biri örgün olsa olur diye düşünüyorum ancak aynı anda 2 örgün bölüm zor. Böyle bir imkan var mı bir araştır bende bi araştırıp bilgi vermeye çalışırım

Signature
Alıntı
Böyle bir duyuru yayınlanmış yök sitesinden bulmadım ordan kesin görmek lazım eğer var ise mevcut lisansın yanına 2 yıllık ön lisans programına kayıt yaptırabiliyormuşsun. Ulaşabilirsen öğrenci işlerinden felan bu konuyu araştır. Kyk bunu kabul edermi bilemiyorum. Twitter kyk_destek hesabından sor istersen

ÖSYS kılavuzunda yer alan programlarda aynı seviyede iki örgün programa kayıt yaptırılamaz. Örneğin, örgün eğitimde bir üniversitede Makine Mühendisliği Bölümü okurken öğrenci başka bir yükseköğretim kurumunda veya aynı üniversitede örgün lisans programına kayıt yaptıramaz. Aday hangi programda eğitimine devam etmek istiyorsa diğerinden kaydını sildirmek zorundadır.

- ÖSYS kılavuzunda yer alan programlarda farklı seviyede iki örgün programa kayıt yaptırılabilir. Örneğin, örgün eğitimde bir üniversitede lisans düzeyinde İnşaat Bölümü eğitime devam ederken başka bir üniversitede veya aynı yerde örgün bir ön lisans programına kayıt yaptırılabilir.

- ÖSYS kılavuzunda yer alan programlarda örgün bir programa kayıtlı iken, herhangi bir üniversitesinin açıköğretim ön lisans veya lisans programına kayıt yaptırılabilir.

- Bir üniversitede örgün eğitimine devam eden öğrenciler eğitimine devam ettiği veya başka bir üniversitede açılan uzaktan eğitim ön lisans veya lisans programlarına kayıt yaptırabilir.

Signature
Alıntı
Öğrendim. YÖK 2016'da bir düzeltme yaparak, 2 ayrı bölümü aynı anda okuma işini kaldırmış. İlginize teşekkür ediyorum

Uzaktan eğitim asıl amacım için işime yaramıyor maalesef. Hayırlısı olsun
Bul
Alıntı
Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize

Signature
Alıntı

[-]
Etiketler
eski , ygs , lys , puanıyla , üniversite , tercihi