Discord Adresimize Katılın
Discord Adresimize Katılın
Sayfamızın Sponsoru CAPE DAVIS'e Teşekkürler

Etiketler
Yazar: Davam - Cevaplar: 0 - Görüntüleme: 1072
MUKAVEMET DERSİ EMNİYET KATSAYISI NASIL HESAPLANIR?
Emniyet katsayısı nedir? Emniyet Katsayısı Nasıl hesaplanır?

Başlangıç olarak emniyet katsayısı nedir ona bakalım. Emniyet katsayısı; bir elemana ya da makineye ait azami dayanabileceği gerilmenin, maruz kalınabilecek maksimum gerilmeye orani olarak tarif edilir.

Başka bir tabirle tarif edecek olursak, bir alet ya da makine tasarlarken kullandığımız mukavemet değerinin elimizde olan malzemenin dayanabileceği maksimum mukavemete oranıdır.

(Makine tasarımında kullanılan mukavemet değeri/
Yazar: Fukukum - Cevaplar: 0 - Görüntüleme: 531
TRİGONOMETRİK ORANLAR NASIL BULUNUR?
TRİGONOMETRİ
Trigonometri, üçgenlerde açılar ile kenarlar arasındaki bağıntıların hesaplanmasında kullanılır. Bunlar hesaplanırken açı ve kenar bağıntılarının olduğu basit formüller kullanılır. Bu formüllerde kullanılan fonksiyonlar Sinüs, Kosinüs, Tanjant ve Kotanjant olarak adlandırılır.

Sinüs
Sinüs değeri bir açının karşısındaki kenarın uzunluğunun hipotenüse bölünmesi bulunması ile bulunur. Sinüs formüllerde kısaca Sin olara
Yazar: mr.deejay - Cevaplar: 0 - Görüntüleme: 3761
COS 45 KAÇTIR? COS 45 NEDİR? COS 45 NASIL BULUNUR? E-ÖDEV
Cos 45 Değeri Nedir? Cos 45 Kaçtır? Cos45 Nedir? Cos 45 Nasıl Bulunur? e-ödev / e ödev

Merhabalar arkadaşlar iyi çalışmalar. Bazı açı gruplarının sinüs ve kosinüs değerlerini bulmaya çalışırken, trigonometrik cetvelleri kullanmak yerine özel üçgenlerden yararlanabiliriz. Bunlar 30-60-90, 45-45-90 üçgenleri gibi özel üçgenlerdir.
Kosinüs 45 değerini bulabilmek için de 45-45-90 ikizkenar dik üçgeninden yararlanacağız.

Cos45 Nedir?
Kosinüs değeri istenilen açının komşusundadaki kenar
Yazar: Raven - Cevaplar: 0 - Görüntüleme: 100
ARCCOSİNÜS'ÜN TÜREVİ NASIL ALINIR? COSİNÜS'ÜN TERSİNİN TÜREVİ NEDİR?
Arccos'un türevi kaçtır? Cosinüs'ün tersinin türevi nasıl alınır? Arccosinüs'ün türevinin ispatı nasıl sağlanır? Cosinüsün'ün ters türev fonksiyonu nasıl ispatlanır? Cos ters trigonometrik fonksiyonun türevi kaçtır? Arccosinüs türevü nasıl hesaplanır?

Merhaba arkadaşlar. Hazır finaller yaklaşmışken ters trigonometrik fonksiyonlardan olan arccosinüsün türevini almayı anlatacağım. Bunun için iki farklı yol göstereceğim. Türev almak için kullanacağım ilk yöntemde üçgen yardımıyla türev al