Çıkmış Sorular Bölümündeki Konu İçeriklerini Görebilmek İçin Üye Olmalı Ve En Az 1 ONAYLI Konu Açmış Olmalısınız. (January 23, 2021) x

Forumda yeni konu açmak için yardım almak istiyorsanız TIKLAYINIZ (January 23, 2021) x

KONU AÇ PARA KAZAN! Uni-Forum.Net Online Kazanç Sistemi (February 18, 2021) x

Üye Olurken Sorun Yaşıyorsanız Instagram Hesabımız Üzerinden Bize Ulaşabilirsiniz (January 23, 2021) x

Bizlere Destek Olmak İçin AdBlock Eklentilerinizi Kapatabilirsiniz Smile Sitemizin Tek Gelir Kaynağı Google Reklamlarıdır. (January 23, 2021) x

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yatay/Dikey Geçiş Yaptıktan Sonra KYK Yurduna Yerleşme
#1
KYK SIKÇA SORULAN SORULAR MADDE 25 ( TIKLA GÖR )

=> Barındıkları yurt müdürlüğünün bulunduğu il/ilçe dışında üniversite veya bölüm değiştiren, yatay/dikey geçiş yapan öğrenciler için yapılması gereken işlemler nelerdir? Yurt nakil işlemi yapılabilmekte midir?

- Yurt İdare ve İşletme Yönetmeliğinin 14 üncü maddesinin birinci fıkrasının © bendi “Yurtta barınan öğrenciler, yükseköğretim programına devam ederken farklı il/ilçede üniversite veya bölüm değiştirirlerse, yatay veya dikey geçiş yaparlarsa öğrenim görecekleri il veya ilçede yurda yerleşmek için yeniden müracaat ederler. Bu öğrenciler yeni öğretim kurumunun normal öğrenim süresi sonuna kadar yurtta barınırlar.” hükmünü içermektedir. Bu sebeple nakil işlemi yapılmamaktadır.Burada anlatılmak istenileni açıklamak gerekirse ; mevcut üniversitenizden yatay veya dikey geçiş yoluyla başka bir üniversiteye geçiş yaptınız. Mevcut üniversitenizin bulunduğu şehirde bir KYK yurdunda kalmaktasınız ve yeni üniversitenizin şehrinde yine KYK yurdunda kalmak istiyorsunuz. Bu durumda Yurtkur sizden yeniden başvuru yapmanızı istiyor. Peki yeniden başvuru yapmak için ne gerekli?

Öncelikle mevcut yurdunuzdan kaydınızı sildirmeniz gerekiyor. Kayıt Sildirirken neden kayıt sildirdiğiniz konusunda  yatay geçiş nedeniyle kaydımı sildiriyorum işaretlemeniz gerekiyor ( yani böyle bir seçenek var sisteme bu şekilde işleniyor ). Bu konuda kaydınızı sildirirken görevli memura bu konuyu yine de sorun. Kayıt sildirdikten sonra yeniden başvuru yapcaksınız. Ancak bu başvuru yeni üniversite kazanmış kişilerle birlikte olmuyor, yatay/dikey geçiş & yüksek lisans yapan öğrenciler için ayrı bir başvuru tarihi mevcut ve bu tarih çoğunlukla okulunuz başladıktan sonraya denk geliyor. Kısaca başvuru yapamadığınızdan direk bir yurda yerleşemiyorsunuz.

Yatay geçiş işleminiz onaylandıktan sonra, yani yeni üniversitenize kayıt işlemini yaptırdıktan sonra yeni üniversitenizin bulunduğu KYK il müdürlüğüyle iletişime geçin. Bu görüşme yüz yüze olursa daha sağlıklı olacaktır. KYK müdürlüğünde durumunuzu anlatın onlar zaten süreci bildiğinden size yol haritasını çizecekler. Yani Yeniden başvurup beklemeniz gerekiyor vs. denilecek. Başvurana kadar nerede kalcağınız konusu biraz sıkıntılı. Bu nedenle KYK il müdürlüğüyle bu konuyu görüşün. Bir ihtimal sizi başvuru sonuçlana kadar misafir olarak barındırabilirler. Ancak İstanbul/Ankara gibi şehirlerde bu durum baya zor.

Yorumlar kısmında kendi başımdan geçen süreçleri sizlerle paylaşacağım
Makine Mühendisliği
Uni-Forum.Net
  YORUM YAZ ALINTI YAP

  


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Yaşlı Bakımından Yatay Geçiş ŞahinBey 3 2,247 05-02-2020, 02:12 PM
Son Mesaj: mr.deejay
  Merkezi Yerleştirme Puanı İle Yatay Geçiş mr.deejay 0 2,807 01-19-2019, 09:33 AM
Son Mesaj: mr.deejay
  Yatay Geçiş Başvurusu İçin Gerekli Belgeler mr.deejay 0 3,095 01-16-2019, 12:17 PM
Son Mesaj: mr.deejay
  Yatay Geçiş Nedir ? mr.deejay 0 3,164 11-23-2018, 02:39 PM
Son Mesaj: mr.deejay

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi