Discord Adresimize Katılın
Discord Adresimize Katılın
Sayfamızın Sponsoru CAPE DAVIS'e Teşekkürler

  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yatay/Dikey Geçiş Yaptıktan Sonra KYK Yurduna Yerleşme
#1
KYK SIKÇA SORULAN SORULAR MADDE 25 ( TIKLA GÖR )

=> Barındıkları yurt müdürlüğünün bulunduğu il/ilçe dışında üniversite veya bölüm değiştiren, yatay/dikey geçiş yapan öğrenciler için yapılması gereken işlemler nelerdir? Yurt nakil işlemi yapılabilmekte midir?

- Yurt İdare ve İşletme Yönetmeliğinin 14 üncü maddesinin birinci fıkrasının © bendi “Yurtta barınan öğrenciler, yükseköğretim programına devam ederken farklı il/ilçede üniversite veya bölüm değiştirirlerse, yatay veya dikey geçiş yaparlarsa öğrenim görecekleri il veya ilçede yurda yerleşmek için yeniden müracaat ederler. Bu öğrenciler yeni öğretim kurumunun normal öğrenim süresi sonuna kadar yurtta barınırlar.” hükmünü içermektedir. Bu sebeple nakil işlemi yapılmamaktadır.Burada anlatılmak istenileni açıklamak gerekirse ; mevcut üniversitenizden yatay veya dikey geçiş yoluyla başka bir üniversiteye geçiş yaptınız. Mevcut üniversitenizin bulunduğu şehirde bir KYK yurdunda kalmaktasınız ve yeni üniversitenizin şehrinde yine KYK yurdunda kalmak istiyorsunuz. Bu durumda Yurtkur sizden yeniden başvuru yapmanızı istiyor. Peki yeniden başvuru yapmak için ne gerekli?

Öncelikle mevcut yurdunuzdan kaydınızı sildirmeniz gerekiyor. Kayıt Sildirirken neden kayıt sildirdiğiniz konusunda  yatay geçiş nedeniyle kaydımı sildiriyorum işaretlemeniz gerekiyor ( yani böyle bir seçenek var sisteme bu şekilde işleniyor ). Bu konuda kaydınızı sildirirken görevli memura bu konuyu yine de sorun. Kayıt sildirdikten sonra yeniden başvuru yapcaksınız. Ancak bu başvuru yeni üniversite kazanmış kişilerle birlikte olmuyor, yatay/dikey geçiş & yüksek lisans yapan öğrenciler için ayrı bir başvuru tarihi mevcut ve bu tarih çoğunlukla okulunuz başladıktan sonraya denk geliyor. Kısaca başvuru yapamadığınızdan direk bir yurda yerleşemiyorsunuz.

Yatay geçiş işleminiz onaylandıktan sonra, yani yeni üniversitenize kayıt işlemini yaptırdıktan sonra yeni üniversitenizin bulunduğu KYK il müdürlüğüyle iletişime geçin. Bu görüşme yüz yüze olursa daha sağlıklı olacaktır. KYK müdürlüğünde durumunuzu anlatın onlar zaten süreci bildiğinden size yol haritasını çizecekler. Yani Yeniden başvurup beklemeniz gerekiyor vs. denilecek. Başvurana kadar nerede kalcağınız konusu biraz sıkıntılı. Bu nedenle KYK il müdürlüğüyle bu konuyu görüşün. Bir ihtimal sizi başvuru sonuçlana kadar misafir olarak barındırabilirler. Ancak İstanbul/Ankara gibi şehirlerde bu durum baya zor.

Yorumlar kısmında kendi başımdan geçen süreçleri sizlerle paylaşacağım

Signature
Alıntı

[-]
Etiketler
yatay , dikey , geçiş , yaptıktan , sonra , kyk , yurduna , yerleşmeBenzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  2sene gitmedigim tıbbi sekreterli yatay geçişle başka üniversitede bitirmek isriyorum Serhataü 0 282 01-07-2024, 07:08 PM
Son Mesaj: Serhataü
  Yatay geçişle üniversite ve bölüm değiştirmek nereplasx 0 163 10-10-2023, 07:35 AM
Son Mesaj: nereplasx
  2 kere yatay geçiş justiceFK 1 533 09-11-2022, 12:11 PM
Son Mesaj: mr.deejay
  Yaşlı Bakımından Yatay Geçiş ŞahinBey 3 3,234 05-02-2020, 02:12 PM
Son Mesaj: mr.deejay
  Merkezi Yerleştirme Puanı İle Yatay Geçiş mr.deejay 0 3,652 01-19-2019, 09:33 AM
Son Mesaj: mr.deejayBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi