Bizlere Destek Olmak İçin AdBlock Eklentilerinizi Kapatabilirsiniz :)

Sitemizin Tek Gelir Kaynağı Google Reklamlarıdır.

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Merkezi Yerleştirme Puanı İle Yatay Geçiş
#1
Merkezi Yerleştirme Puanı İle Yatay Geçiş, yatay geçiş yöntemlerinden biridir. Bu geçiş temel olarak ÖSYM yerleştirme puanına dayanır. Bu geçişi yapmak için bölümünüzün uyuşması veya derslerin hepsini başarılı olarak vermiş olmanız gerekmemektedir. Merkezi Yerleştirme Puanı İle Yatay Geçişi örnek vererek açıklayacak olursak ;


2016 yılında 358,87 MF4 puanıyla Makine Mühendisliği programına yerleşmiş olan bir öğrenci, Merkezi Yerleştirme Puanı (OSYS Puanı) ile o yıl taban puanı 358,87'den düşük olan MF4 bölümlerine bu geçiş ile yatay geçiş başvurusu yapabilir. Başvuru yapacağı bölümün makine mühendisliği olması zorunlu değildir.

Yeni Puan sisteminde de (SAY-SÖZ...) temel mantık aynıdır. Ana esas yine OSYS yerleştirme puanıdır.

Burada Dikkat edilmesi gereken nokta eğer 1. sınıf veya sonrasında bu geçişi yapcak olan öğrencilerin farklı bölümlere geçiş yapmaları durumunda 1. sınıftan tekrardan başlayacak olmalarıdır.

Merkezi Yerleştirme Puanı İle Yatay Geçişte Alınan Derslerin Sayılması :

1.Durum: Bölüm Aynı Üniversite Farklı İse ;

Bu durumda önceki kurumunuzda almış olduğunuz derslerin yüksek çoğunluğu sayılacaktır. Ancak kesin bir şey söylemek doğru olmaz. Çünkü her üniversitenin yatay geçiş yönetmeliği farklıdır. Almış olduğunuz tüm dersleri krediler farklı olsa bile sayabildikleri gibi ders içerikleri veya kredi puanları uyuşmayan dersleri saymamaları gibi bir durumda söz konusudur. Bu konu için geçiş yapmayı düşündüğünüz üniversite ile görüşünüz.

2.Durum: Bölüm Farklı Üniversite Aynı İse;

Bu durumda Üniversite içindeki fakültelerin uyumu söz konusudur. Fakülte 1. durum daki gibi almış olduğunuz dersleri sayabildiğiniz gibi, uyuşmazlık olan dersleri saymaması da söz konusudur.

3.Durum: Bölüm ve Üniversite Farklı İse;

Bu durumda üniversiteye yeni başlamış gibi düşünebilirsiniz. Bölümler arasında ortak ders varsa bunları saydırabilme olanağınız var. Ancak örnek veriyorum 2. sınıfta geçiş yaptınız, yeniden 1. sınıftan başlama durumunuz da söz konusudur.

Tüm yatay geçiş yöntemlerinde derslerinizi saydırabilmeniz için kesin bir şey yoktur. Bu tamamen bölümünüzün yatay geçiş komisyonuna bağlıdır. Şansınız varsa derslerinizin hepsini saydırabilirsiniz Smile

[Resim: 85140647-7b3a-404e-8780-bc698e781827?t=1405596991596]
Makine Mühendisliği
Uni-Forum.Net
RadioClubbin.Com
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi